-1- -2- -3- -4- -5- -6- -7- -8- -9- -10- -11- -12- -13- -14- -15- -16- -17- -18-
10-1
Svētītais Kungs sacīja: Vēlreiz, o dižais varoni (Ardžuna), klausies Manu augstāko vārdu. Es to tev teikšu, jo tu esi Man mīļotais, un Es vēlos tavu labklājību.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna uzrunā Ardžunu ar īpašu labvēlību, lai turpinātu sniegt viņam augstākās garīgās zināšanas, un Viņš to dara Ardžunas labklājības dēļ.
10-2
Ne dievu pulki, ne dižie gudrie nezina Manu izcelsmi un varenību, jo Es visādā ziņā esmu visu dievu un gudro avots.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna skaidro savu Dievišķo dabu, norādot, ka Viņš ir sākums visam – pat Dieviem un lielajiem gudrajiem. Neviens no viņiem nesaprot Viņa izcelsmi, jo Krišna ir pirmatnējais avots, no kura viss rodas, un Viņš stāv pāri visiem citiem.
10-3
Tas, kurš Mani pazīst kā nedzimušo, kā bezsākuma, kā visu pasauļu Visaugsto Kungu, vienīgi tas starp cilvēkiem, brīvs no maldiem, atbrīvojas no visiem grēkiem.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna izskaidro, ka tas, kurš saprot Dievišķo dabu un zina, ka Krišna ir mūžīgs, bez sākuma un visu pasaules kungu Kungs, tiek atbrīvots no visiem grēkiem. Šī zināšana palīdz cilvēkam pārsniegt maldus un sasniegt garīgo brīvību. • Tas, kurš zina, ka Es esmu nedzimis un bez sākuma – Tas, kurš apzinās, ka Krišna ir nedzimis un bez sākuma, saprot, ka Viņš ir mūžīgs un nav saistīts ar materiālās pasaules ciklu. Viņš eksistē ārpus laika un telpas. • Es esmu visu pasaules kungu Kungs – Krišna norāda, ka Viņš ir visu pasaules kungu Kungs, tas nozīmē, ka Viņš ir galvenais valdnieks un visvarens. Viņš pārvalda visu pasauli un visas būtnes. • Tas, kurš ir brīvs no maldiem – Cilvēks, kurš apzinās Krišnas mūžīgo un bezgalīgo dabu, ir brīvs no maldiem un neapmaldās materiālajā pasaulē. Viņa prāts ir skaidrs un fokusēts uz garīgo patiesību. • Ir atbrīvots no visiem grēkiem – Kad cilvēks sasniedz šo apziņu, viņš tiek atbrīvots no visiem grēkiem. Zināšanas par Dievišķo dabu un patiesību sniedz garīgo atbrīvošanu un attīra cilvēku no pagātnes grēkiem.
10-4
Saprāts, zināšanas, atbrīvotība no šaubām un maldiem, piedošana, patiesīgums, sevis apvaldīšana, miers, laime, ciešanas, dzimšana, nāve, bailes, bezbailība.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna uzskaita īpašības un parādības, kas rodas no Viņa, norādot uz savu visaptverošo ietekmi uz cilvēka dzīvi un pieredzi. Šīs īpašības ietver gan prāta spējas, gan emocionālos stāvokļus, gan dzīves cikla notikumus, un visas šīs īpašības un notikumus ir radījis Krišna. • Inteliģence – Saprāts, spēja pieņemt pareizus lēmumus un izprast lietas loģiski. • Zināšanas – Garīgās zināšanas un izpratne par Dievišķo. • Bezmaldu stāvoklis – Skaidrība, brīvība no maldiem un neziņas. • Piedošana – Izturība un spēja piedot, neskatoties uz apstākļiem. • Patiesīgums – Patiesība gan vārdos, gan darbos. • Sevis apvaldīšana – Spēja kontrolēt ārējās maņas un instinktus. • Miers – Iekšējais miers un harmonija. • Laime – Prieks un pozitīvās emocijas, kas rodas no garīgas harmonijas. • Ciešanas – Sāpes un ciešanas, kas ir daļa no cilvēka pieredzes. • Dzimšana – Dzimšanas un eksistences sākums. • Nāve – Dzīvības izbeigšanās, pāreja no šīs dzīves. • Bailes – Bailes no briesmām vai nākotnes nenoteiktības. • Bezbailība – Drošības sajūta un brīvība no bailēm.
10-5
Nevardarbība, līdzsvarotība, apmierinātība, askēze, dāsnums, slava un negods – visas šīs dažādās dzīvo būtņu īpašības ir radītas vienīgi no Manis.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna turpina uzskaitīt īpašības, kas rodas no Viņa, uzsverot, ka visas cilvēku rakstura iezīmes un stāvokļi ir Viņa radīti. Šīs īpašības ir neitrālas, tās ir radījis Krišna un tās iegūst vērtību atkarībā no tā, kā cilvēks tās pielieto savā dzīvē. • Nevardarbība – Spēja nodzīvot dzīvi, nenodarot kaitējumu vai vardarbību citiem. Tā ir svarīga garīgā īpašība. • Vienlīdzība – Spēja uzturēt līdzsvaru un neitrālu attieksmi pret prieku un bēdām, cieņu un necienību. • Apmierinātība – Iekšēja apmierinātība un prieks, kas nāk no iekšējā miera, neatkarīgi no ārējiem apstākļiem. • Askētisms – Paškontrole un disciplīna, ko cilvēks praktizē, lai sasniegtu garīgo attīstību. • Dāvināšana – Spēja dalīties un palīdzēt citiem ar nesavtīgu labdarību. • Slava – Slava vai atzinība, ko cilvēks saņem no sabiedrības. • Negods – Kauns, kas rodas no citu neapmierinātības vai nosodījuma.
10-6
Septiņi dižie gudrie un pirms viņiem četri citi dižie gudrie, un Manu, no kuriem cēlušās visas pasaules dzīvās būtnes, ir dzimuši no Manis, radīti no Mana prāta.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna izskaidro, ka septiņi dižie gudrie un četri pasaules radītāji ir dzimuši no Viņa un darbojas kā radītāji un vadītāji, no kuriem ir nākusi visa dzīvā radība šajā pasaulē. Šie gudrie un pasaules radītāji ir nākuši no Krišnas prāta. Krišna ir visu būtņu avots, un šie dižie gudrie un pasaules radītāji ir instrumenti, caur kuriem Dievišķā radīšana turpinās. • Septiņi dižie gudrie – Pirmatnējās būtnes, kas pārstāv gudrību un radīšanas spēku. Viņi ir pazīstami kā radīšanas pavēlnieki, kuri ienes kārtību un harmoniju pasaulē. • Četri pasaules radītāji – Kosmiskie radītāji un vadītāji, kas pārstāv dažādus laika posmus un pārvalda cilvēces attīstību katrā laikmetā. Viņi ir atbildīgi par pasaules uzturēšanu un kārtības ieviešanu. • Visi piedzimuši no Manis – Gan dižie gudrie, gan pasaules radītāji ir radīti no Krišnas prāta, kas nozīmē, ka viņi ir tieši saistīti ar Dievišķo un darbojas Viņa gribas izpildē. • No kuriem nāk visas šīs pasaules būtnes – Šie dižie gudrie un pasaules radītāji ir visu dzīvo būtņu avots, un no viņiem nāk visi radījumi un dzīvas būtnes, kas pastāv šajā pasaulē.
10-7
Tas, kurš patiesi saprot Manu diženumu un garīgās disciplīnas spēku, nešaubīgi vienojas ar Mani caur nesatricināmu garīgo disciplīnu.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna uzsver, ka cilvēks, kurš patiesi izprot Viņa diženumu un garīgā disciplīnas spēku, var sasniegt nesatricināmu vienotību ar Dievu. Šis pants izskaidro, ka Dieva izpausmes un garīgā disciplīna ir pamats, kas ved pie garīgās izaugsmes un pilnīgas vienotības ar Dievišķo.
10-8
Es esmu visu garīgo un materiālo pasauļu avots. Viss nāk no Manis. Gudrie, kas to pilnībā zina, ar mīlestību un dievbijību pielūdz Mani.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna atklāj savu Dievišķo būtību kā visu lietu avotu un pamatprincipu. Gudrie, kas to pilnībā zina, ar mīlestību un uzticību kalpo Viņam un pielūdz Viņu. Viņš norāda, ka viss eksistējošais nāk no Viņa, un gudrie, apzinoties šo patiesību, veltījas un pielūdz Viņu ar mīlestību un dziļu dievbijību.
10-9
Manu tīro uzticīgo sekotāju domas kavējas Manī, viņu dzīve ir pilnībā veltīta Man, un, apgaismojot cits citu un pastāvīgi sarunājoties par Mani, viņi rod apmierinājumu un svētlaimi.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna apraksta Dievišķās mīlestības un uzticības stāvokli, kurā dzīvo tie, kuri ir pilnībā veltījušies Dievam. Šie godātājs savstarpēji apspriež Krišnas diženumu un pastāvīgi atceras Viņu, rodot apmierinājumu un prieku caur šo garīgo vienotību.
10-10
Tiem, kas vienmēr ir uzticīgi un ar mīlestību kalpo Man, Es dodu saprāta spēju, ar kuru tie var nonākt pie Manis.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna izskaidro, ka tiem, kas pastāvīgi pielūdz Viņu ar mīlestību, Viņš dod garīgo inteliģenci, kas ved uz augstāko patiesību. Krišna dod izpratni, kas palīdz cilvēkam nonākt pie Viņa. Tie, kas pastāvīgi ir vienoti ar Dievu un kalpo Viņam ar mīlestību, saņem no Viņa iekšēju vadību un garīgo sapratni, kas palīdz sasniegt vienotību ar Dievišķo.
10-11
Lai parādītu viņiem īpašu žēlastību, Es, kas mītu viņu sirdīs, ar spožo zināšanu gaismu iznīcinu no neziņas radušos tumsu.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna skaidro, kā Viņš palīdz tiem, kas ir veltīti Viņam, un Viņš to dara aiz īpašas žēlastības. Caur savu līdzcietību Viņš iznīcina cilvēka neziņu un garīgo tumsu, apgaismojot viņu prātus un sirdis ar zināšanu gaismu, kas nāk no Dievišķās gudrības. Krišna, caur zināšanām, iznīcina šo garīgo tumsu un palīdz cilvēkam saprast Dievišķo patiesību. Krišna norāda, ka Viņš atrodas cilvēka sirdī, tieši viņa būtības centrā, kā iekšējais ceļvedis un apgaismotājs. Viņš darbojas no iekšienes, lai vadītu un atbrīvotu cilvēku no neziņas.
10-12
Ardžuna sacīja: Tu esi Dieva Augstākā Personība, augstākā mājvieta, vissvētākais, Absolūtā Patiesība. Tu esi sākotnējā, pārpasaulīgā un nedzimusī persona, visdiženākā.
Skaidrojums: Šajā pantā Ardžuna pauž savu atzinību un apbrīnu par Krišnas dievišķo dabu. Ardžuna atzīst Krišnu par visu dižāko būtni, ko apliecina arī visi dižie gudrie. Viņš atzīst Krišnu par Dieva Augstāko Personību, augstāko mājvietu, vissvētāko un Absolūto Patiesību. Ardžuna apliecina, ka Krišna ir sākotnējā, pārpasaulīgā un nedzimusī persona, kas ir visdiženākā.
10-13
Visi dižie gudrie, kā Nārada, Asita, Dēvala un Vjāsa, apliecina šo patiesību par Tevi, un tagad Tu pats to Man atklāj.
Skaidrojums: Ardžuna norāda, ka ne tikai viņš atzīst Krišnas dievišķo dabu, bet to ir apliecinājuši arī visi dižie gudrie, piemēram, Nārada, Asita, Dēvala un Vjāsa. Viņš uzsver, ka tagad pats Krišna ir atklājis šo patiesību Ardžunam. Tas parāda, ka Ardžuna pilnībā pieņem Krišnas vārdus un atzīst Viņa dievišķo autoritāti.
10-14
Ak, Krišna, es pilnībā pieņemu visu, ko Tu man esi teicis, kā patiesību. Ne debesu būtnes, ne dēmoni, ak, Kungs, nespēj saprast Tavu personību.
Skaidrojums: Šajā pantā Ardžuna izsaka savu pilnīgo ticību tam, ko viņš dzird no Krišnas. Viņš pieņem Krišnas vārdus kā absolūto patiesību un saprot, ka neviens – pat ne Dievi un dēmoni – nevar pilnībā izprast Dieva dabu un izpausmi. Ardžuna uzrunā Krišnu kā Kešavu un Bhagavānu, atzīstot Viņa pārākumu pār visiem dieviem un dēmoniem, kas nespēj saprast Viņa dievišķo izpausmi.
10-15
Patiesi, vienīgi Tu pats ar savu iekšējo spēku pazīsti Sevi, ak, Augstākā Personība, visu lietu sākotne, visu būtņu Kungs, Dievu Dievs, Visuma Kungs!
Skaidrojums: Ardžuna turpina slavēt Krišnu, norādot, ka tikai Krišna pats pilnībā izprot savu Dievišķo būtību ar Savas iekšējās spējas palīdzību. Viņš ir ne tikai Visuma radītājs, bet arī visu būtņu valdnieks, Dievu Dievs un Visuma Kungs. Šis pants uzsver Krišnas neizmērojamo spēku un augstāko stāvokli visā eksistencē.
10-16
Es tevi lūdzu, pastāsti man sīki par savām Dievišķajām varenībām, ar kuru spēku Tu caurstrāvo visas šīs pasaules.
Skaidrojums: Šajā pantā Ardžuna lūdz Krišnu izskaidrot savas Dievišķās izpausmes un varenību, caur kurām Viņš ir klātesošs un uztur visu kosmosu. Ardžuna vēlas saprast, kā Krišna caurstrāvo visas pasaules ar savām enerģijām un lūdz Viņu izskaidrot to detalizēti.
10-17
Ak, Krišna, augstākais mistiķi, kā lai es pastāvīgi domāju par Tevi, un kā lai es Tevi iepazīstu? Ak, Dieva Augstākā Personība, kādās Tavās izpausmēs lai es Tevi atceros?
Skaidrojums: Ardžuna lūdz Krišnam izskaidrot, kā viņš varētu pastāvīgi izprast Viņa dievišķo dabu un kādās formās viņam vajadzētu apcerēt uz Krišnu. Ardžuna vēlas zināt, kā pastāvīgi domāt par Krišnu un kā Viņu iepazīt, kā apzināties Dievu savā ikdienas dzīvē, un kādas izpausmes vai formas palīdzētu viņam apcerēt un izprast Krišnu. Ardžuna uzrunā Krišnu kā Dieva Augstāko Personību un augstāko mistiķi, atzīstot Viņa Dievišķo dabu un lūdzot norādījumus, kā pastāvīgi apcerēt uz Viņu un izprast Viņu ikdienas dzīvē.
10-18
Ak, Džanārdana, vēlreiz sīki apraksti savu vareno spēku un izpausmes, jo es nepagūstu klausīties par Tevi; jo vairāk es dzirdu, jo vairāk vēlos baudīt Tavu vārdu nektāru.
Skaidrojums: Šajā pantā Ardžuna izsaka savu vēlmi dzirdēt vairāk par Krišnas garīgo disciplīnu un Viņa Dievišķajām izpausmēm. Ardžuna ir tik ļoti aizrāvies ar Krišnas mācībām, ka vēlas turpināt klausīties, un viņš salīdzina Krišnas vārdus ar Dievišķo nektāru, kas dod nemirstību.
10-19
Visu Augstais Kungs sacīja: Jā, Es tev pastāstīšu par Savām spožajām izpausmēm, bet tikai par galvenajām, ak, Ardžuna, jo Manai varenībai nav robežu.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna piekrīt Ardžunas lūgumam un sāk izskaidrot savas Dievišķās izpausmes, bet viņš uzsver, ka šo izpausmju daudzveidībai nav robežu. Viņš pastāstīs tikai par Savām galvenajām izpausmēm, jo Viņa varenībai nav robežu. Krišna var izpausties visās iespējamās formās un izpausmēs, taču viņš izklāsta tikai galvenās, lai Ardžuna labāk saprastu Viņa varenību. Krišna uzrunā Ardžunu kā Kurus dižāko, norādot uz viņa izcilību starp Kuru dzimtu, un piekrīt izskaidrot galvenās dievišķās izpausmes, lai viņš iegūtu dziļāku izpratni par Dieva varenību.
10-20
Es esmu dvēsele, o Gudākēša (Ardžuna), kas mājo visu būtņu sirdīs. Es esmu sākums, vidus un arī gals visām būtnēm.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna izskaidro savu klātbūtni visās dzīvās būtnēs un radības aspektos. Viņš norāda, ka Viņš ir dvēsele, kas atrodas visu sirdīs, un ka Viņš ir visu būtņu, nevis tikai dzīvo būtņu, sākums, vidus un gals. Krišna pauž savu universālo klātbūtni, kas uztur un vada visu radību no sākuma līdz beigām. • Es esmu dvēsele, kas mājo visu būtņu sirdīs – Krišna paskaidro, ka Viņš ir dvēsele, kas atrodas visu būtņu sirdīs. Tas nozīmē, ka Viņš ir iekšējais ceļvedis un apziņas avots katrai dzīvai būtnei. • Es esmu sākums, vidus un arī gals visām būtnēm – Krišna norāda, ka Viņš ir ne tikai dzīvības avots (sākums), bet arī tās eksistences vadītājs (vidus) un gala punkts (beigas). Viņš ir pilnīga radības cikla valdnieks, kas aptver visus eksistences posmus. Krišna uzrunā Ardžunu kā Gudākēšu, kas nozīmē tas, kurš ir uzvarējis miegu, norādot uz Ardžunas paškontroli un garīgo disciplīnu.
10-21
No Dievišķajiem Es esmu uzturētājs, no gaismekļiem Es esmu starojošā saule, no vējiem Es esmu vēju kungs, un no zvaigznājiem Es esmu mēness.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna izskaidro savas dievības izpausmes dabā un kosmosā, parādot, ka Viņš ir visu lietu galvenā būtība. Starp vējiem Viņš ir vēju kungs. Viņš sevi identificē ar visspožākajiem un varenākajiem elementiem dabā un Visumā, uzsverot savu augstāko dabu un klātbūtni visos esamības aspektos. • Dievišķais uzturētājs starp Dievišķajiem – Starp visām Dievišķajām būtnēm, Viņš ir uzturētājs, kas pārstāv Visuma uzturēšanu un kārtību. • Es esmu spožā saule starp spīdekļiem – Saule ir visspožākais debesu spīdeklis, un Krišna norāda, ka Viņš ir tas, kurš simbolizē gaismu un enerģiju, kas uztur dzīvību. • Es esmu vēju kungs starp vējiem – Vēju kungs, kas pārstāv dabas spēku. Krišna norāda, ka Viņš ir spēcīgākais vējš, kas pārstāv dabas spēku. • Es esmu mēness starp zvaigznēm – Mēness ir visspilgtākā un skaistākā nakts debesu ķermeņa izpausme. Krišna to izvēlas kā savu izpausmi starp zvaigznēm, jo mēness ienes gaismu tumsā.
10-22
Starp Vēdām Es esmu dziesmu Vēda; starp dieviem Es esmu debesu valdnieks; starp jutekļiem Es esmu prāts; un dzīvajās būtnēs Es esmu dzīvības spēks (apziņa).
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna turpina izskaidrot savas galvenās izpausmes dažādās dzīves un kosmosa jomās. Starp jutekļiem Viņš ir prāts, un starp dzīvajām būtnēm Viņš ir apziņa jeb dzīvības spēks. Viņš sevi identificē ar vissvarīgāko Vēdu, Debesu Valdnieku, prātu un apziņu, kas norāda uz Viņa spēku un klātbūtni dažādos esamības un dzīvības aspektos. • Starp Vēdām es esmu dziesmu Vēda – Starp četrām Vēdām, Sāmavēda tiek uzskatīta par vissvarīgāko, jo tā koncentrējas uz muzikālu recitāciju un apceri. Krišna izvēlas to kā savu izpausmi, jo Sāmavēda ir saistīta ar garīgu skaņu un harmoniju. • Starp Dieviem es esmu Debesu valdnieks – Debesu valdnieks, kurš kontrolē debesu spēkus un ir spēcīgs aizsargātājs. Krišna sevi identificē ar Debesu valdnieku, lai norādītu uz savu valdnieka lomu visā radībā. • Starp jutekļiem es esmu prāts – Prāts tiek uzskatīts par vissvarīgāko starp maņām, jo tas koordinē un vada visas pārējās maņas. Krišna norāda, ka Viņš ir prāts, kas nodrošina spēju domāt, saprast un veidot apziņu. • Starp dzīvām būtnēm es esmu apziņa – Apziņa ir dzīvības būtība, kas dod dzīvajām būtnēm spēju apzināties un eksistēt. Krišna izskaidro, ka Viņš ir apziņa, kas ir klātesoša visās dzīvās būtnēs, nodrošinot dzīvības spēku.
10-23
No visiem vētru dieviem Es esmu dievs Šiva, un no bagātību sargātājiem Es esmu bagātību dievs, starp uguns dieviem Es esmu uguns, un no kalniem Es esmu Meru kalns.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna turpina aprakstīt savas Dievības izpausmes, identificējot sevi ar varenākajām būtnēm un spēkiem dažādās dzīves un dabas jomās. Starp vētrām Viņš ir Šiva, starp bagātību sargātājiem Viņš ir Kubera, un starp uguns dieviem Viņš ir uguns, un starp kalniem Viņš ir Meru kalns. Viņš izvēlas Šivu, Kuberu, Agni un Meru kalnu kā simbolus savai varenībai un dievības spēkam. • Starp vētru dieviem es esmu Šiva – Vētru dievi ir dievības, kas ir saistītas ar iznīcināšanu un pārveidošanu, tās ir Šivas izpausmes. • Starp bagātību sargātājiem es esmu bagātību dievs – Bagātību sargātājs ir bagātību un labklājības dievs. Krišna identificē sevi ar bagātību sargātāju, lai norādītu uz savu spēju dāvāt pārpilnību un materiālo labklājību. • Starp uguns dieviem Es esmu uguns – Uguns dievs pārstāv uguns stihiju, kas ir saistīta ar attīrīšanu un enerģiju. Krišna norāda, ka Viņš ir uguns, kas ir būtisks elements visās dzīvības formās. • Starp kalniem es esmu Meru kalns – Meru kalns ir augstākais un visvarenākais kalns hinduisma kosmoloģijā, kas simbolizē Visuma centru un stabilitāti. Krišna identificē sevi ar Meru, lai norādītu uz savu mūžīgo varenību un nepārejošo spēku.
10-24
Ak, Ardžuna, zini, ka no priesteriem Es esmu galvenais priesteris, dievu padomdevējs. No karavadoņiem Es esmu dievu armijas vadītājs, un no ūdenstilpnēm Es esmu okeāns.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna turpina izskaidrot savas Dievības izpausmes dažādās dzīves jomās, parādot, ka Viņš ir klātesošs visvarenākajos un ietekmīgākajos dabas un sabiedrības spēkos. No karavadoņiem Viņš ir dievu armijas vadītājs, un no ūdenstilpnēm Viņš ir okeāns. • Starp priesteriem es esmu galvenais priesteris – garīdzniecības vadītājs, dievu padomdevējs, ir dievu priesteris, kas pazīstams ar savu gudrību un vadību. Krišna identificē sevi ar galveno priesteri, norādot uz savu garīgo vadību un augstāko autoritāti. • Starp karavadoņiem es esmu dievu armijas vadītājs – dievu armijas vadītājs, kas simbolizē spēku un vadību kaujā. Krišna norāda, ka Viņš ir galvenais karaspēka vadonis, kas vada ar gudrību un spēku. • Starp ūdenskrātuvēm es esmu okeāns – Okeāns ir lielākais ūdenskrātuves veids, kas simbolizē neizmērojamu varenību un dziļumu. Krišna izvēlas okeānu, lai izteiktu savu neizmērojamo būtību un bezgalīgo klātbūtni.
10-25
No dižajiem gudrajiem Es esmu dižais gudrais, no vārdiem Es esmu pārpasaulīgā skaņa. No upurēšanām Es esmu svēto vārdu skaitīšana, un no nekustīgām lietām Es esmu Himalaju kalni.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna turpina izskaidrot savas dievības izpausmes dažādās dzīves jomās, uzsverot savas galvenās formas un spēkus. No diženajiem gudrajiem Viņš ir dižais gudrais, no vārdiem Viņš ir pārpasaulīgā skaņa, no upurēšanām Viņš ir svēto vārdu skaitīšana, un no nekustīgām lietām Viņš ir Himalaju kalni. • Starp dižajiem gudrajiem es esmu dižais gudrais – Dižais gudrais ir viens no septiņiem dižajiem gudrajiem, kurš simbolizē gudrību un svētumu. Krišna izvēlas Dižo gudro kā savu izpausmi starp dižajiem gudrajiem, lai norādītu uz savu garīgo autoritāti. • Starp vārdiem es esmu pārpasaulīgā skaņa – pārpasaulīgā skaņa ir svētākā skaņa un Visuma skaņas būtība. Tā simbolizē Dieva klātbūtni visos eksistences aspektos. Krišna norāda, ka Viņš ir šī visaptverošā skaņa. • Starp upurēšanām es esmu svēto vārdu skaitīšana – Svēto vārdu skaitīšana ir viena no vissvētākajām upurēšanas formām, kas notiek caur iekšējo klusumu un dvēseles koncentrāciju. Krišna norāda, ka šī forma ir viena no augstākajām upurēšanām. • Starp nekustamajiem objektiem es esmu Himalaju kalni – Himalaji ir augstākā kalnu grēda pasaulē, kas simbolizē mūžību, spēku un stabilitāti. Krišna izvēlas Himalajus kā savu izpausmi starp nekustamajiem objektiem, norādot uz savu nepārejošo varenību.
10-26
No visiem kokiem Es esmu svētais vīģes koks, un starp gudrajiem, kas ir debesu būtnes, Es esmu Nārada. No dziesminiekiem Es esmu diženais dziesminieks, un starp pilnību sasniegušajām būtnēm Es esmu dēmonu valdnieks.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna turpina izskaidrot savas Dievišķās izpausmes dabā, starp gudrajiem, mūziķiem un sasniegtajām dvēselēm, lai parādītu savu visu aptverošo dabu un klātbūtni daudzveidīgajos eksisences aspektos. No visiem kokiem Viņš ir svētais vīģes koks, un starp gudrajiem, kas ir debesu būtnes, Viņš ir Nārada. No dziesminiekiem Viņš ir diženais dziesminieks, un starp pilnību sasniegušajām būtnēm Viņš ir dēmonu valdnieks. • Starp visiem kokiem es esmu svētais vīģes koks – vīģe (vīģes koks) ir pazīstams kā svētais koks hinduismā, kas simbolizē nemirstību, garīgumu un zināšanas. Krišna izvēlas šo koku, lai izteiktu savu spēku un stabilitāti starp visiem kokiem. • Starp debesu gudrajiem es esmu Nārada – Nārada ir Dievišķais gudrais, kurš pazīstams kā Dievu vēstnesis un garīgās gudrības avots. Krišna norāda, ka Viņš ir galvenais starp Dievišķajiem gudrajiem, kas nodod gudrību un Dievišķās ziņas. • Starp dziesminiekiem es esmu diženais dziesminieks – Diženais dziesminieks ir dziesminieku vadonis, kas pazīstams ar savu talantu mūzikā un mākslā. Krišna sevi identificē ar dziesminieku vadoni, lai uzsvērtu radošuma un mākslas spēku. • Starp pilnību sasniegušajām būtnēm es esmu dēmonu valdnieks – Starp pilnību sasniegušajām būtnēm Krišna sevi identificē ar dēmonu valdnieku, kurš ir sasniedzis pilnību kalpošanā Viņam.
10-27
No zirgiem Es esmu baltais zirgs, kas radies, kuļot piena okeānu, no diženajiem ziloņiem Es esmu debesu zilonis, un starp cilvēkiem Es esmu valdnieks.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna turpina atklāt savas izpausmes dabā un sabiedrībā, identificējot sevi ar visievērojamākajiem dzīvnieku un cilvēku pārstāvjiem, kā arī to, kas dzimis no dievu nektāra. No zirgiem Viņš ir baltais zirgs, kas radies, kuļot piena okeānu, no diženajiem ziloņiem Viņš ir debesu zilonis, un starp cilvēkiem Viņš ir valdnieks. • Starp zirgiem es esmu baltais zirgs – Baltais zirgs ir debesu zirgs, kas radās no piena okeāna kuļot. Viņš tiek uzskatīts par visspožāko un varenāko zirgu, un Krišna identificē sevi ar šo augstāko zirgu, lai izteiktu savu spēku un diženumu starp zirgiem. • Starp ziloņiem es esmu debesu zilonis – Debesu zilonis ir ziloņu valdnieks, Dieva Indras zilonis, kas simbolizē spēku, diženumu un cildenumu. Krišna norāda, ka Viņš ir galvenais starp ziloņiem. • Starp cilvēkiem es esmu valdnieks – Krišna norāda, ka starp cilvēkiem Viņš ir karalis, kas simbolizē valdību, spēju vadīt, atbildību un taisnīgumu.
10-28
No ieročiem Es esmu zibens, starp govīm Es esmu Kāmadhenu. No mīlestības spēkiem, kas rada pēcnācējus, Es esmu mīlas dievs, un no čūskām Es esmu čūsku valdnieks.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna izsaka savas Dievības izpausmes ieroču, dzīvnieku, radīšanas spēku un čūsku vidū. No ieročiem Viņš ir zibens, starp govīm Viņš ir Kāmadhenu, no mīlestības spēkiem, kas rada pēcnācējus, Viņš ir mīlas dievs, un no čūskām Viņš ir čūsku valdnieks. Viņš identificē sevi ar visspēcīgākajām vai ievērojamākajām formām katrā kategorijā, kas simbolizē spēku, radīšanu un aizsardzību. • Starp ieročiem es esmu zibens – Zibens ir Indras ierocis, kas simbolizē neuzvaramību un spēku. Krišna izvēlas zibens, lai izteiktu savu nepārspējamo spēku un aizsardzību. • Starp govīm es esmu Kāmadhenu – Kāmadhenu ir vēlmju izpildošā govs, kas simbolizē pārpilnību, labklājību un dievības svētību. Krišna identificē sevi ar šo svēto govi, lai norādītu uz savu spēju sniegt pārpilnību un svētības. • Starp radīšanas spēkiem es esmu mīlas dievs – Mīlas dievs, kurš simbolizē radīšanu, pievilcību un kreatīvo enerģiju. Krišna sevi identificē ar šo radīšanas spēku, lai parādītu savu spēju radīt dzīvību un veicināt mīlestību. • Starp čūskām es esmu čūsku valdnieks – Čūsku valdnieks, kas tiek uzskatīts par spēcīgu un diženu radījumu. Krišna identificē sevi ar čūsku valdnieku, lai izteiktu savu spēku un varu pat starp spēcīgākajiem radījumiem.
10-29
No daudzgalvainajām čūskām Es esmu bezgalīgā čūska, un starp ūdens būtnēm Es esmu ūdeņu dievība. No senčiem Es esmu godājamais sencis, un starp likuma devējiem Es esmu nāves dievs.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna turpina izskaidrot savas Dievības izpausmes, identificējot sevi ar svarīgākajiem spēkiem un būtnēm dažādās eksistences sfērās. No daudzgalvainajām čūskām Viņš ir bezgalīgā čūska, un starp ūdens būtnēm Viņš ir ūdeņu dievība. No senčiem Viņš ir godājamais sencis, un starp likuma devējiem Viņš ir nāves dievs. Viņš atklāj savu varenību starp nāgām, ūdens Dievībām, senčiem un tiem, kas valda pār taisnīgumu un disciplīnu. • Starp daudzgalvainajām čūskām es esmu bezgalīgā čūska – bezgalīgā čūska, kas simbolizē mūžību un atbalsta Visumu. Krišna identificē sevi ar bezgalīgo čūsku, lai uzsvērtu savu mūžīgo un bezgalīgo dabu. • Starp ūdens dievībām es esmu ūdeņu dievība – ūdeņu dievība ir ūdens Dievs un dabas spēku pārvaldnieks, kas pārstāv dabisko kārtību un ūdens plūsmu. Krišna norāda, ka Viņš ir galvenais spēks, kas kontrolē ūdens un okeāna varenību. • Starp senčiem es esmu godājamais sencis – godājamais sencis ir senču Dievs, kas simbolizē senču godināšanu un pēctecības uzturēšanu. Krišna identificē sevi ar godājamo senci, lai uzsvērtu savu klātbūtni senču godā un dzimtas saknēs. • Starp likuma devējiem es esmu nāves dievs – nāves dievs ir nāves un taisnīguma Dievs, kas pārvalda dzīves disciplīnu un pēc nāves taisnīgumu. Krišna norāda, ka Viņš ir nāves dievs, simbolizējot taisnīgumu, disciplinētību un dzīves kārtības uzturēšanu.
10-30
Starp dēmonu klana pēctečiem Es esmu svētais, starp debesu laika mērītājiem Es esmu laiks, starp zvēriem Es esmu zvēru karalis, un starp putniem Es esmu dievišķais putns.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna turpina atklāt savas Dievības izpausmes, saistot sevi ar diženām būtnēm un simboliem dažādās jomās – no dēmonu pasaules līdz dzīvniekiem un laika dimensijai. Starp dēmonu klana pēctečiem Viņš ir svētais, starp debesu laika mērītājiem Viņš ir laiks, starp zvēriem Viņš ir zvēru karalis, un starp putniem Viņš ir dievišķais putns. • Starp dēmonu klana pēctečiem es esmu svētais – Starp dēmonu klana pēctečiem ir svētais, kas bija dēmonu klana pārstāvis, taču viņš vienmēr saglabāja savu uzticību Dievam. Krišna sevi identificē ar svēto, lai parādītu, ka pat starp tumsības spēkiem ir tādi, kas ir Dievišķā uzticības piemēri. • Starp debesu laika mērītājiem es esmu laiks – Laiks ir viens no visspēcīgākajiem un neizbēgamākajiem spēkiem Visumā. Krišna norāda, ka viņš ir laika būtība, kas regulē visu eksistenci un transformāciju. • Starp zvēriem es esmu zvēru karalis – Zvēru karalis simbolizē varenību, spēku un cildenumu. Krišna identificē sevi ar šo dzīvnieku, lai parādītu savu vadošo spēku un augstāko pozīciju starp dzīvnieku pasauli. • Starp putniem es esmu dievišķais putns. – Dievišķais putns ir putnu karalis un Višnu nesējs, kas simbolizē spēku un garīgumu.
10-31
No attīrītājiem Es esmu vējš, no ieroču nesējiem Es esmu Rāma, no zivīm Es esmu haizivs, un no plūstošajām upēm Es esmu Ganga.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna izskaidro savas izpausmes starp spēkiem dabā, karavīriem, jūras būtnēm un upēm, lai uzsvērtu savu klātbūtni visos dzīvības un spēka aspektos. No attīrītājiem Viņš ir vējš, no ieroču nesējiem Viņš ir Rāma, no zivīm Viņš ir haizivs, un no plūstošajām upēm Viņš ir Ganga. • Starp tiem, kas attīra, es esmu vējš – Vējš ir kustības un enerģijas simbols, kas virza pasauli. Krišna identificē sevi ar vēju, lai parādītu, ka Viņš ir spēks, kas virza kustību un dzīvības enerģiju. • Starp karotājiem es esmu Rāma – Rāma ir viens no vissvētākajiem karotāju varoņiem hinduisma mitoloģijā, kas simbolizē taisnīgumu, spēku un drosmi. Krišna norāda, ka viņš ir taisnīguma un spēka paraugs starp visiem karotājiem. • Starp zivīm es esmu haizivs – Haizivs ir viena no varenākajām jūras būtnēm. Krišna identificē sevi ar šo varenību, lai uzsvērtu savu valdīšanu pār okeāniem un ūdens dzīvībām. • Starp upēm es esmu Gangas upe – Gangas upe ir svētākā upe Indijā un tiek uzskatīta par dievišķo tīrību un atbrīvošanos simbolizējošu. Krišna identificē sevi ar Gangas upi, lai uzsvērtu savu spēju sniegt tīrību un garīgo atbrīvošanu.
10-32
Visu radīto lietu, ak, Ardžuna, Es esmu sākums, beigas un arī vidus. No visām zinātnēm Es esmu garīgā zinātne par dvēseli, un loģiķiem Es esmu galīgais secinājums.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna izsaka savu klātbūtni un vadošo spēku dažādos eksistences aspektos, norādot, ka Viņš ir visa radītā sākums, vidus un gals, kā arī garīgās zinātnes un patiesības balss starp visām zināšanām un diskusijām. No visām zinātnēm Viņš ir garīgā zinātne par dvēseli, un loģiķiem Viņš ir galīgais secinājums. • Starp radībām es esmu sākums, vidus un gals – Krišna norāda, ka Viņš ir radīšanas sākums, kas nozīmē, ka visa radība izplūst no Viņa. Viņš ir arī radības vidus, kas uztur eksistenci, un gals, kas nozīmē visu radību iznīcināšanu un atgriešanos pie Viņa. Krišna ir universālā cikla valdnieks. • Starp zināšanām es esmu garīgās zinātnes – Garīgās zinātnes ir vissvētākās un svarīgākās no visām zināšanu formām, jo tās palīdz cilvēkam izprast sevi, Dievu un pasaules dabu. Krišna norāda, ka garīgās zinātnes ir augstākā zināšanu forma. • Starp loģikas pratējiem es esmu patiesais vārds – Krišna izskaidro, ka Viņš ir patiesības balss un patiesais dialogs starp tiem, kas iesaistās diskusijās un debatēs. Patiesība ir tā, kas izceļas no visām diskusijām, un Krišna ir tās avots.
10-33
No burtiem Es esmu burts A, un starp salikteņiem Es esmu divdabja teiciens. Es esmu arī neizsīkstošais laiks, un no radītājiem Es esmu tas, kura sejas ir vērstas uz visām pusēm.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna izskaidro savu klātbūtni un spēku gan valodas, gan laika un pasaules uzturēšanas sfērās, uzsverot savu dievības lomu visā esamībā. No burtiem Viņš ir burts A, un starp salikteņiem Viņš ir divdabja teiciens. Viņš ir arī neizsīkstošais laiks, un no radītājiem Viņš ir tas, kura sejas ir vērstas uz visām pusēm. • Starp burtiem es esmu burts A – 'A' (अ) ir sanskrita alfabēta pirmais burts, kas tiek uzskatīts par svētāko un vissvarīgāko skaņu, jo tas ir skaņas avots. Tas simbolizē visu sākumu un radīšanu, un Krišna norāda, ka Viņš ir šī fundamentālā skaņa. • Starp saliktiem vārdiem es esmu divdabis – Divdabis ir viens no svarīgākajiem salikto vārdu veidiem sanskritā, kur divi vārdi tiek savienoti kā vienlīdzīgi. Tas simbolizē harmoniju un vienotību. Krišna norāda, ka Viņš ir vienotība starp dualitātēm un savienojumiem. • Es esmu neizsīkstošais laiks – Laiks ir mūžīgs un nepārejošs, tas vienmēr plūst un nevar tikt apturēts. Krišna norāda, ka Viņš ir laika būtība, kas regulē un uztur visu dzīves un esamības ciklu. • Es esmu tas, kura sejas ir vērstas uz visām pusēm – Šī dievības īpašība norāda uz to, ka Viņš visu redz un visu zina.
10-34
Es esmu visu aiznesošā nāve, un Es esmu visa nākotnē gaidāmā sākums. Starp sievietēm Es esmu slava, veiksme, daiļrunība, atmiņa, saprāts, uzticība un pacietība.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna izskaidro savu klātbūtni un spēku gan kā iznīcinātājs, gan kā radītājs. Starp sievietēm Viņš ir slava, veiksme, daiļrunība, atmiņa, saprāts, uzticība un pacietība. Viņš arī atklāj savas izpausmes starp dažādām vērtīgām īpašībām, kas saistītas ar sievišķo principu. • Es esmu visu aizraujošā nāve – Nāve ir neizbēgams dzīves aspekts, kas beidz visu, un Krišna norāda, ka Viņš ir tas, kas iznīcina visu, lai radītu jaunu dzīvi un transformāciju. • Un es esmu visa nākotnē gaidāmā sākums – Krišna arī ir tas, kas rada nākotni, Viņš ir avots visam, kas notiks nākotnē. Viņš ir radīšana un izcelsme, kas noved pie jauniem notikumiem. • Starp sievietēm es esmu slava, veiksme, daiļrunība, atmiņa, saprāts, uzticība un pacietība – Krišna norāda, ka starp sievietēm (kurām tradicionāli piedēvē šīs īpašības) Viņš ir šīs diženās īpašības: • Slava – godība un atzinība par paveikto. • Veiksme – labklājība un pārpilnība. • Daiļrunība – valodas spēja un izteikšanās spēks. • Atmiņa – spēja atcerēties un gudrība no pagātnes. • Saprāts – prāta asums un gudrība. • Uzticība – uzticība un stabilitāte savos principos. • Pacietība – spēja izturēt grūtības un saglabāt mieru.
10-35
No slavas dziesmām Es esmu lielā slavas dziesma, kas veltīta debesu valdniekam, un no lūgšanām Es esmu lūgšanu daudzināšana. No mēnešiem Es esmu pirmais, un no gadalaikiem Es esmu ziedošais pavasaris.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna turpina izskaidrot savas dievišķās izpausmes, identificējoties ar izcilākajām lietām dažādās kategorijās. No slavas dziesmām Viņš ir lielā slavas dziesma, kas veltīta debesu valdniekam, un no lūgšanām Viņš ir lūgšanu daudzināšana. No mēnešiem Viņš ir pirmais, un no gadalaikiem Viņš ir ziedošais pavasaris. Viņš norāda, ka ir visdiženākā himna, vissvētākā mantra, nozīmīgākais mēnesis un visskaistākais gadalaiks. • No slavas dziesmām Es esmu lielā slavas dziesma – Lielā slavas dziesma ir viena no vissvētākajām dziesmām, kas veltīta debesu valdniekam. Krišna norāda, ka Viņš ir šī augstākā slavas dziesma. • No lūgšanām esmu lūgšanu daudzināšana – Lūgšanu daudzināšana ir īpaši svarīga garīgajā praksē, jo tā palīdz koncentrēt prātu un savienoties ar Dievišķo. Krišna norāda, ka Viņš ir lūgšanu daudzināšana, kas ir vissvarīgākais lūgšanu veids. • No mēnešiem Es esmu pirmais – Starp visiem mēnešiem Krišna sevi identificē ar pirmo mēnesi, kas simbolizē jauna cikla sākumu, atjaunošanos un auglību. • No gadalaikiem esmu ziedošais pavasaris – Pavasaris ir gadalaiks, kad daba atdzimst, viss zied un plaukst. Krišna identificē sevi ar pavasari, lai norādītu uz savu spēju atjaunot, radīt un atdzīvināt visu.
10-36
Starp krāpšanām Es esmu azartspēle. Es esmu spožums visā, kas spīd. Es esmu uzvara, Es esmu piedzīvojums, un Es esmu stipro spēks.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna izskaidro savu klātbūtni dažādās darbībās, spēkā un tikumībā, norādot, ka Viņš ir galvenais avots visām šīm īpašībām, neatkarīgi no to rakstura. Starp krāpšanām Viņš ir azartspēle, Viņš ir spožums visā, kas spīd, Viņš ir uzvara, Viņš ir piedzīvojums, un Viņš ir stipro spēks. • Starp viltīgajiem es esmu spēle – Krišna norāda, ka pat viltīgajās spēlēs, piemēram, azartspēlēs, Viņš ir spēles būtība. Tas nozīmē, ka Viņš ir klātesošs pat stratēģijā un viltībā, lai gan tās var tikt izmantotas dažādi. • Starp spēcīgajiem es esmu spēks – Krišna sevi identificē ar spēku, kas izpaužas visos spēcīgajos cilvēkos, norādot, ka Viņš ir enerģijas avots. • Es esmu uzvara – Uzvara ir galvenais mērķis daudzos cilvēku centienos. Krišna norāda, ka Viņš ir uzvara un ka jebkurš uzvaras mirklis ir saistīts ar Viņa dievības izpausmi. • Es esmu centība – Centība vai apņēmība ir būtisks elements, lai sasniegtu jebkuru mērķi. Krišna norāda, ka Viņš ir arī apņēmība, kas palīdz cilvēkiem panākt savu mērķu realizāciju. • Es esmu tikums starp tikumīgajiem – Šī īpašība apzīmē labestību, tīrību un tikumu. Krišna norāda, ka Viņš ir tikuma avots tiem, kas dzīvo tikumīgu dzīvi, un Viņš ir gaismas un morāles nesējs.
10-37
No Vrišni dzimtas pēcnācējiem Es esmu Vāsudēva, un no Pāndavām Es esmu Ardžuna. No gudrajiem Es esmu Vjāsa, un starp diženajiem domātājiem Es esmu Ušana.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna izskaidro savu klātbūtni un diženumu, identificējot sevi ar galvenajām personām dažādās dzimtu līnijās, starp gudrajiem un dzejniekiem. No Vrišni dzimtas pēcnācējiem Viņš ir Vāsudēva, un no Pāndavām Viņš ir Ardžuna. No gudrajiem Viņš ir Vjāsa, un starp diženajiem domātājiem Viņš ir Ušana. Viņš norāda, ka Viņš ir augstākā izpausme visās šajās jomās. • Starp Vrišni dinastiju es esmu Vāsudēva – Vrišni dinastija ir Krišnas dzimta, un Viņš pats ir Vāsudēva, kas norāda uz viņa augstāko lomu šajā dzimtā. Vāsudēva ir vēl viens Krišnas vārds, kas simbolizē viņa dievišķo dabu. • Starp Pāndavām es esmu Ardžuna – Ardžuna ir viens no Pandavas brāļiem, kas simbolizē taisnīgumu un varonību. Krišna norāda, ka starp Pāndavām, Ardžuna ir tas, kas pārstāv Viņa spēku un tuvību, jo Ardžuna bija viņa uzticamākais draugs un māceklis. • Starp gudrajiem es esmu Vjāsa – Vjāsa ir leģendārais Mahābhāratas un citu svēto tekstu autors. Krišna identificē sevi ar Vjāsu, norādot uz savu gudrību un izglītību, kas ir dievišķās zināšanas avots. • Starp diženajiem domātājiem es esmu Ušana – Ušana, citādi zināms kā Šukra, ir dižens domātājs un gudrais, kas bija slavens ar savu radošumu un zināšanām. Krišna identificē sevi ar diženo domātāju, kas simbolizē Viņa klātbūtni radošajā izpausmē un mākslā.
10-38
Starp visiem apspiešanas līdzekļiem Es esmu sods, un tiem, kas meklē uzvaru, Es esmu morāle. No noslēpumiem Es esmu klusēšana, un Es esmu gudro gudrība.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna uzsver savas izpausmes disciplīnā, taisnīgumā, klusēšanā un zināšanās, uzsverot savu klātbūtni kā augstākās vērtības un prasmju avots. Starp visiem apspiešanas līdzekļiem Viņš ir sods, un tiem, kas meklē uzvaru, Viņš ir morāle. No noslēpumiem Viņš ir klusēšana, un Viņš ir gudro gudrība. • Starp visiem apspiešanas līdzekļiem Es esmu sods – Sods jeb disciplīna ir svarīgs elements, kas uztur kārtību un taisnīgumu. Krišna identificē sevi ar sodu, norādot, ka Viņš ir tas, kas nodrošina taisnīgumu un kārtību caur pārvaldības spēku. • Starp tiem, kas meklē uzvaru, Es esmu morāle – Taisnīgums vai ētika ir svarīgs princips tiem, kas tiecas uz uzvaru un panākumiem. Krišna norāda, ka Viņš ir taisnīgums, kas vada tos, kuri vēlas sasniegt godīgas uzvaras. • Starp noslēpumiem es esmu klusēšana – Klusēšana ir viens no lielākajiem noslēpumiem, jo tā simbolizē iekšējo mieru, dziļumu un gudrību. Krišna norāda, ka Viņš ir klusēšana, kas atklāj dziļāko gudrību un noslēpumu. • Starp gudrajiem es esmu gudrība – Gudrība ir augstākais mērķis, ko var iegūt gudrais. Krišna norāda, ka Viņš ir gudrības būtība, un visi, kas meklē gudrību, patiesībā meklē Viņa klātbūtni.
10-39
Turklāt, ak, Ardžuna, Es esmu visa esošā radīšanas sēkla. Nav nevienas būtnes – kustīgas vai nekustīgas –, kas varētu pastāvēt bez Manis.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna izsaka savu pamata lomu radīšanas procesā, norādot, ka Viņš ir avots visam dzīvam un eksistējošam. Nav nevienas būtnes – kustīgas vai nekustīgas –, kas varētu pastāvēt bez Viņa. Krišna apliecina, ka nekas nevar pastāvēt bez viņa klātbūtnes un atbalsta.
10-40
Ak, varenais ienaidnieku uzvarētāj, Manām dievišķajām izpausmēm nav gala. Tas, ko Es tev paskaidroju, ir tikai neliela norāde uz Manu bezgalīgo varenību.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna norāda uz savu neierobežoto un bezgalīgo spēku un izpausmju daudzveidību. Tas, ko Viņš ir paskaidrojis Ardžunam, ir tikai neliela norāde uz Viņa bezgalīgo varenību. Viņš atklāj, ka visas iepriekš minētās izpausmes ir tikai neliela daļa no Viņa dievišķā varenuma, un patiesībā Viņa spēkam un izpausmēm nav robežu. Parantapa ir Ardžunas tituls, kas nozīmē tas, kurš nomāc ienaidniekus. Krišna lieto šo uzrunu, lai norādītu uz Ardžunas drosmi un spēku.
10-41
Zini, ka visas varenās, skaistās un slavas pilnās izpausmes rodas vienīgi no Manas varenības dzirksts.
Skaidrojums: Šis pants māca, ka viss spēcīgais, varenais un diženais pasaulē ir saistīts ar Dievišķo klātbūtni. Visas šīs izpausmes rodas vienīgi no Dievišķās varenības dzirksts. Cilvēkam vajadzētu apzināties, ka visas labās īpašības un bagātības, kas ir ap mums, ir tikai mazs atspulgs no Dievišķā spēka, kas valda pār visu.
10-42
Bet kāda nepieciešamība, Ardžuna, pēc visām šīm sīkajām zināšanām? Ar vienu Mazu daļu no Sevis Es caurstrāvo un uzturu visu šo Visumu.
Skaidrojums: Šajā pantā Krišna noslēdz savu izklāstu par savu dievišķo izpausmju plašumu, norādot, ka nav nepieciešams pilnībā izprast visus aspektus vai izpausmes. Ar vienu mazu daļu no Sevis Viņš caurstrāvo un uztur visu šo Visumu. Pietiek apzināties, ka Viņš uztur visu Visumu ar tikai mazu daļu no sava spēka un varenības.
-1- -2- -3- -4- -5- -6- -7- -8- -9- -10- -11- -12- -13- -14- -15- -16- -17- -18-